Na Slovensko sa ročne dovezie viac ako 7 miliárd kusov tabakových výrobkov. Žiaľ, veľká časť z nich skončí voľne pohodená v prírode a v uliciach (až 5% hmotnosti vyzametaného komunálneho odpadu). Cigaretové filtre sú vyrobené z plastu – acetátu celulózy, čo je bioplast vyrobený chemickou úpravou celulózy z drevnej buničiny. Odpad z nich patrí do koša.

Aké problémy filtre spôsobujú, ak to tak nie je?

  • Obsahujú škodlivé látky, ktorými môžu kontaminovať pôdu, vodné zdroje a ohroziť životné prostredie.
  • V prírode sa rozkladajú až 15 rokov.
  • Časť z nich sa dostáva do kanalizácie, ktorú upchávajú.
  • Uvoľňujú sa z nich vlákna, ktoré sa dostávajú do vodných zdrojov a znečisťujú ich mikroplastmi.
  • Spôsobujú aj estetický problém - kazia vzhľad ulíc, parkov, námestí, prostredia v prírode.
  • V rámci upratovania verejných priestranstiev ich musia mestá a obce náročne a nákladne zametať a zbierať.

V roku 2023 vznikla dobrovoľná iniciatíva tabakových spoločností SPAK-EKO, ktorá sa odpadu z tabakových výrobkov postavila čelom. Mestám a obciam na Slovensku prispieva finančne na osadzovanie smetných nádob a na čistenie verejných priestorov od filtrov. V súčasnosti spolupracuje už s viac ako 40 mestami a obcami, ktoré zodpovedajú približne miliónu obyvateľov Slovenska. Od konca minulého roku sa samosprávy zapájali aj do kampane „Slovensko bez filtrov“, ktorej cieľom je upozorniť fajčiarov na to, že filtre patria do koša a nie na zem. Kampaň podnecuje obyvateľov aby upozorňovali mestské a obecné úrady na miesta znečistené filtrami a samosprávam poskytuje kampaňové vizuály na tlač alebo na web, či na sociálne siete.

Viac o kampani sa dozviete na stránkach iniciatívy SPAK-EKO: https://bezfiltrov.spakeko.sk/

Vedeli ste, že tento druh odpadu sa dá aj recyklovať?

Na Slovensku na to vznikol unikátny systém vďaka projektu EcoButt, zameranom na zber cigaretových filtrov na miestach ich vzniku, ich vytriedenie a spracovanie pomocou inovatívnych recyklačných metód. Výsledný produkt — recyklovaný granulát sa využíva ako vstupná surovina pri výrobe asfaltových zmesí do ciest a chodníkov.

Na začiatku boli v rámci pilotného projektu v Žiari nad Hronom osadené špeciálne kovové kontajnery na zber cigaretového odpadu a v roku 2022 bol v meste prvý krát na svete zaliaty povrch cesty asfaltom s prímesou z recyklovaných tabakových filtrov.

Spoločnosť Reneso (predtým EcoButt) už prevzala na recykláciu viac ako 38 000 kg odpadu z cigariet, pričom sa sieť špeciálnych zberných kontajnerov neustále rozširuje. Najnovším prírastkom v zbernom systéme sú verejné priestranstvá mesta Sabinov. Viac o tejto novinke sa dočítate v článku na Informačnej platforme Zelené hospodárstvo: https://zelenehospodarstvo.sk/aktuality/novinka/31560

Stále však platí staré známe pravidlo, ktoré je aj podnetom pre fajčiarov: najlepší odpad je ten, ktorý nevznikne.