Batérie a akumulátory zabezpečujú prísun elektrickej energie pri mobilných spotrebičoch (mobilné telefóny, fotoaparáty, notebooky, elektronické hračky, navigácie a podobne). Vyrábajú sa z viacerých materiálov ako je zinok, lítium, olovo, nikel, oceľ alebo kadmium.
Najčastejším typom prenosných batérií sú tzv. „tužkové baterky“ (formát AA a AAA), ale aj tzv. „gombíkové“ batérie do drobnej elektroniky. Vo všeobecnosti môžeme hovoriť, že primárny rozdiel medzi jednotlivými druhmi batérií je vo výrobe – napr. alkalické sa nenabíjajú, niklové áno. Nabíjateľné batérie sú síce drahšie, ale z hľadiska využiteľnosti sú oveľa výhodnejšie, nakoľko ich môžeme využívať opakovane. Ich používaním tiež predchádzame vzniku odpadu z batérií.
Grafické porovnanie nabíjateľných batérií s množstvom nenabíjateľných batérií pri 225 cykloch (výrobca na tomto výrobku uvádza až 1000 možných cyklov nabíjania).
Akumulátory slúžia ako úložisko energie využívanej napríklad pri prerušení dodávky elektrickej energie zo siete. Slúžia tiež ako zdroj elektrickej energie v autách, najmä pri štartovaní. V tomto prípade ide o olovené akumulátory.
Batérie a akumulátory do klasických kontajnerov v žiadnom prípade nepatria. Na obaloch nájdeme okrem popisu výrobku aj symbol, ktorý označuje ich oddelený zber.
Odovzdať ich môžeme na miestach spätného odberu. Pri prenosných batériách sú to kontajnery na elektroodpad s vyhradenou časťou na zber batérií, zberné miesta na školách, obchody s elektronikou, ale aj supermarkety a iné obchody, pričom platí, že každý predajca batérií má povinnosť zabezpečiť aj spätný odber použitých batérií.
Pri veľkých batériách a autobatériách sú to predajne batérií a autobatérií. Autobatérie je možné odovzdať aj na zbernom dvore v meste alebo obci. Následne sa odovzdávajú zmluvným spracovateľom.
Batérie ani akumulátory ale nikdy nerozoberáme. Obsahujú nebezpečné zlúčeniny a ťažké kovy ako napr. olovo, kadmium, nikel, a iné. Ak sa tieto toxické látky uvoľnia napríklad do pôdy alebo do podzemných vôd, ohrozujú zdravie ľudí a poškodzujú životné prostredie. Preto je potrebné ich odborné spracovanie špecializovanými firmami, ktoré batérie a akumulátory zhodnocujú. Tie napríklad dokážu získať takmer 100 % olova späť na jeho ďalšie použitie. Triedenie takéhoto druhu odpadu je preto veľmi dôležité.
Viac informácií
- Množstvo informácií o tejto téme si môžete vypočuť aj v tomto podcaste: