Kovové obaly sa používajú na balenie širokého spektra tovarov v priemysle, pri balení potravinárskych výrobkov a kozmetických výrobkov. Sú veľmi dobre recyklovateľné.


Kovy
Zdroj: archív SAŽP

Z rôznych surovín a materiálov, ako sú železo, oceľ, hliník a jeho zliatiny, sa na domáce účely vyrábajú najmä rôzne typy obalov. Hliník je vzácny kov a jeho výhoda je najmä tam, kde potrebujeme ľahký materiál, ale aj jeho vysokú pevnosť. V minulosti sa využíval napríklad aj pri výrobe príborov. Neskôr sa ale zistilo, že sa v soli a kyselinách rozpúšťa, a jeho nebezpečné zlúčeniny sa dostávajú do organizmu.

Kovy využívame v rôznych odvetviach, vrátane potravinárskeho, napríklad na výrobu konzerv, fólií, dóz alebo ako obalový a ochranný materiál pri nápojoch. Výhodou takýchto obalov je, že im nevadí znečistenie baleným tovarom pri termickej recyklácii. Kovové obaly sa používajú na balenie širokého spektra tovarov v priemysle, pri balení potravinárskych výrobkov a kozmetických výrobkov.

Kovové obaly sú veľmi dobre recyklovateľné. Výrobcovia sú povinní na svojich výrobkoch a ich obaloch spresniť značenie o type materiálu – konkrétne grafickými značkami, ktoré sú doplnené o písomné a číselné údaje. Tie informujú o tom, o aký druh obalu ide (napríklad hliník - ALU alebo oceľový materiál - FE), čo uľahčuje ich triedenie a následne zhodnotenie. V kombinácii s inými materiálmi hovoríme o kompozitoch, ktoré sa označujú písomným znakom C a skratkou materiálu, ktorý na obale prevláda.

Príklad označenia kovov:

Príklad označenia kovov
Zdroj: archív SAŽP

Príklad označenia kompozitného materiálu:

Príklad označenia kompozitného materiálu
Zdroj: archív SAŽP

Pri triedení je tiež ideálne, ak zmenšujeme objem triedeného odpadu, teda napríklad zošliapneme plechovku od nápoja (neplatí to pre nápojové obaly, ktoré sú súčasťou zálohového systému, teda označené „Z“ symbolom), čím ušetríme miesto v zbernom kontajneri a zabránime rýchlemu napĺňaniu. Ak sa jedná napríklad o konzervy, je vhodné obal vypláchnuť.

Nádoby na kovy
Zdroj: archív SAŽP

Výroba samotných obalov je kvôli obmedzenosti zdrojov, finančnej a energetickej náročnosti z dlhodobého pohľadu neefektívna. Aj preto je ich recyklácia kľúčová. Kovové obaly patria do červených zberných nádob. V prípade, že sa kovy netriedia samostatne (podľa nastavenia triedeného zberu v danej obci), vhadzujeme ich do nádoby pre odpad z plastu, a následne sa vytriedia ručne alebo pomocou magnetu. Odpadové kovové materiály nevhadzujme do zmesového komunálneho odpadu. Väčšinou potom skončia na skládke, a späť do výroby sa už nikdy nedostanú.

Schému kolobehu kovov si môžete pozrieť na tejto stránke (v angličtine):

https://www.apeal.org/life-cycle/