Nebezpečný odpad je taký odpad, ktorý svojimi vlastnosťami, najmä toxicitou, infekčnosťou, dráždivosťou, výbušnosťou, horľavosťou, chemickými vlastnosťami, karcinogénnymi (rakovinotvorné), teratogénnymi (poškodzujúce ľudský plod) a mutagénnymi (spôsobuje mutácie genetickej informácie, prípadne rakovinu) vlastnosťami je alebo môže byť nebezpečný pre zdravie obyvateľstva alebo pre životné prostredie.

Symboly vlastností, ktoré nebezpečný odpad môže mať

Symboly vlastností
Zdroj: archív SAŽP

Ide napríklad o priemyselný odpad, rádioaktívny odpad, odpad z bitúnkov, kafilérií či nemocníc, ale aj časť odpadu z elektrických a elektronických zariadení. V Katalógu odpadov sú rozdelené podľa druhu nebezpečného odpadu a sú označené písmenom „N“. Skladovanie nebezpečného odpadu vo firmách a ďalšie nakladanie s ním podlieha prísnym pravidlám podľa platnej legislatívy.

V domácnosti sa môžu nebezpečným odpadom stať napríklad:

  • zvyšky náterových látok, čistiacich prostriedkov a chemikálií (kyseliny, zásady, rozpúšťadlá, pesticídy),
  • obaly obsahujúce zvyšky chemikálií s nebezpečnými vlastnosťami,
  • žiarivky a iný odpad obsahujúci ortuť,
  • vyradené zariadenia obsahujúce chlór-fluorované uhľovodíky (staré chladničky, mrazničky, a pod.),
  • oleje a tuky iné ako jedlé,
  • lepidlá a živice obsahujúce nebezpečné látky,
  • batérie a akumulátory,
  • vyradené elektrické a elektronické zariadenia obsahujúce nebezpečné látky,
  • lieky.

Staré alebo nespotrebované lieky patria tiež k nebezpečným odpadom z domácností, ktoré v žiadnom prípade nie je vhodné dávať do zmesového komunálneho odpadu. Je potrebné ich vrátiť späť do ktorejkoľvek lekárne, pretože každá lekáreň je povinná mať na tento účel vytvorené zberné miesto a takýto odpad bezplatne prebrať. Vytriedime iba obaly z liečiv – plastové, sklenené a papierové. Za čisté lieky, ktoré zanesieme do lekárne následne zodpovedá Štátny ústav pre kontrolu liečiv. Ten zabezpečuje aspoň dvakrát ročne (jar a jeseň) zber certifikovanými spoločnosťami, ktoré tento druh odpadu ďalej posielajú na zneškodnenie do spaľovní.

Vo všeobecnosti platí, že každá obec je zo zákona povinná najmenej dvakrát do roka zabezpečiť zber a prepravu oddelene zbieraných zložiek komunálneho odpadu z domácností s obsahom nebezpečných látok na účely ďalšieho nakladania s nimi (napríklad znižovanie nebezpečných vlastností neutralizáciou kyselín), ich zhodnotenia alebo zneškodnenia. Prípadne je možné takéto odpady odovzdať na zbernom dvore, ak je na území obce zriadený.

Viac o predchádzaní vzniku odpadov s obsahom nebezpečných látok alebo o ich odovzdávaní na recykláciu sa dozviete v samostatnej časti pre elektroodpad TU alebo batérie a akumulátory TU.