Plasty sú čoraz viac používané vo výrobkoch aj obaloch, no zároveň sú jedným z najhoršie recyklovateľných materiálov.
Plasty sú hojne používané nielen ako výrobky, ale aj ako obaly. Zároveň sú ale jedným z najhoršie recyklovateľných materiálov. Je to najmä z toho dôvodu, že plast má mnoho variácií, ktoré nie je možné spracovať súčasne. Zároveň ho tiež nie je možné opätovne využiť na výrobu produktu rovnakej kvality, iba nižšej. Typ plastu označený ako PE sa znovu používa na odpadkové vrecká a odpadové koše, PVC na výrobu tyčí, trubiek, plastový nábytok a PET fľaše sa môžu vyčistiť, rozomlieť na malé kúsky, roztaviť a poslúžiť na výrobu vlákien na tkaniny a nábytok.
Po vytriedení plastového odpadu odchádza plast na dotrieďovaciu linku, kde sa oddelia nečistoty a prímesi. Potom sa triedia na jednotlivé komodity (PET fľaše podľa farieb, fólie…). Takto vytriedené sa lisujú do balíkov a dodávajú odberateľom na ďalšie spracovanie. Ako sme si už povedali, môžu sa recyklovať len na produkt s nižšou kvalitou – plastová fľaša od malinovky sa môže len vyčistiť, rozomlieť na malé kúsky a použiť napríklad ako vypchávka do kresiel. Vlastnosti granulátu, ktorý z rozdrveného plastu vieme získať, sa líšia podľa typu plastu. Od toho potom závisí aj počet recyklácií.
Na každom plastovom obale výrobku sa uvádza písomný a číselný údaj, ktorý spresňuje, o aký druh obalu sa jedná.
Príklady označovania plastových materiálov:
V prípade zmiešaného materiálu ide o kompozit označený písmenom C so skratkou materiálu, ktorý na obale prevláda.
Príklad označovania kompozitného materiálu:
Dnes sme už na plasty natoľko zvyknutí, že si ani neuvedomujeme, čo všetko je okolo nás plastové. Je však nevyhnutné, aby sme plastové výrobky a obaly minimalizovali do takej miery, ako je to u nás individuálne možné. Krok číslo jedna môže byť obmedzenie výrobkov, ktoré majú plastový obal alebo kupovanie takých, pri ktorých môžeme tento obal opätovne využívať. V prípade, že sa plastu nevyhneme, tento odpadový materiál zbavme hrubých nečistôt a zodpovedne vytrieďme. V minulosti plast nebol považovaný za problematický odpad. Dnes ním však už je pre neustály nárast jeho množstva a tým spôsobované ohrozenie prírody a znepríjemňovanie života ľudí.
Ako predchádzať odpadu z plastov?
Plasty sú syntetickým materiálom, ktorý bol vyvinutý začiatkom 20. storočia a v súčasnosti má zo všetkých materiálov najväčšie využitie. Vedeli ste, že 50% plastov použijeme iba raz a v zapätí sa stanú odpadom? 80% plastov vyrobených na svete sa využíva ako obal, 20% plastov sa využíva v ostatnom priemysle.
Plasty dokážeme recyklovať 1 alebo 2 krát v závislosti od konkrétneho materiálu. Niektoré plasty nedokážeme recyklovať vôbec, nakoľko pre tieto druhy nemáme vyvinutú technológiu. Plastový odpad môžeme ďalej spracovať aj v rámci energetického zhodnocovania v cementárňach alebo v spaľovniach odpadu. Niektoré druhy plastov však spaľovať nemôžeme, ako napríklad PVC, ktorý obsahuje chlór.
Plast, ktorý skončí na skládke odpadov, sa bude rozkladať od 100 do 1000 rokov.
Plasty by sme preto mali po ich použití správne vytriediť, ale ak je to možné, plastovému odpadu by sme mali najmä predchádzať.
Tipy a triky
- Na nákup používajme vlastné trvácne tašky. Je dobré mať vždy po ruke jednu tašku na nečakané nákupy.
- Zminimalizujme svoju spotrebu vody balenej v jednorazových plastových obaloch: načapujte si vodu do vlastnej fľaše. Minerálku, aj niektoré ďalšie nápoje si môžeme kúpiť aj vo vratnom sklenenom obale. Na verejných priestranstvách pohľadajme alebo sa opýtajme na verejný zdroj pitnej vody (napr. artézsku studňu, prameň, pitnú fontánku) namiesto zakúpenia balenej vody. Niektoré pitné fontány Bratislavskej vodárenskej spoločnosti nájdeme na týchto miestach: https://www.bvsas.sk/kvalita-vody/pitne-fontany/ (v Bratislave a niekoľkých ďalších mestách).
- Nepoužívajme mikroténové vrecká – používajme vrecúška na opakované použitie. Zakúpiť sa dajú látkové, ale aj z materiálu získaného z rastlín (napr. PLA je označenie polylaktidu - textilného vlákna vyrobeného z kyseliny polymliečnej), ktorý sa dá kompostovať v priemyselných kompostárňach. Alebo si môžeme vyrobiť vlastné zo starších záclon, či iných doma dostupných látok.
- Obed si odnesme vo vlastnom obedári alebo inej nádobe
- Používajme opakovane použiteľné príbory a riady
- Kelímky na kávu/čaj nepoužívajme – zoberme si z domu vlastný opakovane použiteľný pohárik
- Používaním kompostovateľných alternatív pomôcok na umývanie riadu (napr. lufy) sa môžeme vyhnúť plastovým hubkám
- Odmietajme plastové slamky – najlepšie urobíme, ak odmietneme akúkoľvek slamku, tak ušetríme aj iné prírodné zdroje
- Drogériu si načapujme do opakovateľne použiteľných obalov v obchodoch s čapovanou drogériou
- Uprednostňujme nápoje v skle (ideálne opakovane použiteľnom)
- Namiesto potravinovej fólie, alobalu alebo plastových vreciek môžeme použiť opakovateľne použiteľné obaly z látky a včelieho vosku, ktoré sa dajú ľahko umyť
- Jogurty nakupujme v sklenených obaloch, ktoré môžeme ďalej používať, alebo darovať
- Ak organizujeme doma párty, vyhnime sa používaniu jednorazových tanierov, príborov a pohárov.
Zálohovanie jednorazových nápojových plastových obalov nám zabezpečí veľmi vysokú mieru ich vytriedenia a čistejšie životné prostredie, avšak aj tieto obaly sa stávajú odpadom, ktorý treba prepravovať a spracovávať. Aj v tomto prípade je teda vhodné predchádzať ich vzniku v čo najvyššej miere.
Bioplasty
V prípade, že plasty pochádzajú z obnoviteľných zrojov (zo živých organizmov, napr. z kukurice alebo cukrovej trstiny) alebo sú biologicky rozložiteľné (rozkladajú sa pomocou mikroorganizmov prítomných v životnom prostredí), hovoríme o bioplastoch. Najžiadúcejšie je, ak majú obe spomínané vlastnosti súčasne.
Výhodou biologicky rozložiteľných bioplastov z obnoviteľných zdrojov oproti konvenčným plastom je
- šetrenie prírodných zdrojov využívaním obnoviteľnej biomasy,
- potenciál pre uhlíkovú neutralitu,
- biorozložiteľnosť ako spôsob zhodnotenia na konci životného cyklu produktu.
Je však potrebné mať na pamäti, že ak je plast biologického pôvodu, neznamená to automaticky, že je aj biorozložiteľný. Jeho rozložiteľnosť závisí od chemickej štruktúry, ktorá môže byť identická s plastmi fosílneho pôvodu. Pojem „biologická rozložiteľnosť“ je jednoznačný vtedy, ak je špecifikované prostredie, čas a úroveň biologickej rozložiteľnosti. V praxi to znamená napríklad to, že biologicky rozložiteľný bioplast môže byť za určitých podmienok spracovateľný v priemyselnej kompostárni, ale nerozloží sa vo voľnej prírode, ani v domácom kompostéri. Pre dobrú orientáciu spotrebiteľa slúžia aj nasledovné certifikačné označenia.
Priemyselné kompostovanie
Certifikácia a logá
PoznámkaEN 13432 sa vzťahuje na obaly. Okrem toho EN 14995 je podobný európsky štandard pre kompostovateľnosť neobalových produktov v priemyselných kompostárňach.
Dobre spravované domáce kompostovanie
Certifikácia a logá
PoznámkaOznačenie OK Compost Home vychádza z certifikačnej schémy vyvinutej spoločnosťou TÜV Austria Belgium NV. Označenie DIN-Geprüft Home Compostable je založené na francúzskej norme NF T51-800 a/alebo austrálskej norme AS 5810. Národné normy existujú aj v Belgicku a Taliansku. Existuje aj nová európska norma pre plastové tašky vhodné na spracovanie v dobre riadených domácich kompostéroch (EN 17427).
Zdroj: EEA
Nesprávne nakladanie s materiálmi, ktoré sa uvádzajú na trh ako biologicky rozložiteľné alebo kompostovateľné plasty, môže spôsobovať problémy a prispievať k znečisteniu životného prostredia. Aj bioplasty vyrobené z obnoviteľných prírodných zdrojov môžu mať podobný negatívny vplyv ako plasty vyrobené z konvenčných zdrojov, napríklad keď skončia vo voľnej prírode alebo sa stanú súčasťou morského odpadu. Môžu obsahovať škodlivé kontaminanty a namiesto biologickej rozložiteľnosti sa môžu fragmentovať na mikroplasty a pretrvávať v prostredí.
Oxo-degradovateľné plasty (niekedy označované aj ako „oxo-biodegradovateľné“) predstavujú konvenčný plast so špecifickými aditívami, ktoré uľahčujú fragmentáciu na veľmi malé kúsky (mikroplasty, nanoplasty), ale neumožňujú biodegradáciu. Takto môžu vstupovať do potravinového reťazca s negatívnymi následkami. Aj preto je už zakázané uvádzať na trh Slovenskej Republiky (a na trh celej Európskej Únie) výrobky z oxo-degradovateľných plastov.
Obozretnosť je potrebná aj pri zabezpečení triedeného zberu a následného zhodnocovania, nakoľko niektoré bioplasty, v prípade ich spoločného triedeného zberu s konvenčnými plastami, by mohli znehodnotiť a znemožniť recykláciu plastov. Dnes sa už bežne môžeme stretnúť s bioplastovými náhradami najmä v súvislosti s jednorazovými obalmi (napr. na rôznych podujatiach alebo v gastropriemysle). Aby takéto výrobky alebo obaly napĺňali princípy obehového hospodárstva a environmentálne vhodného nakladania, mal by pre ne byť zabezpečený samostatný triedený zber a následné spracovanie v adekvátnych podmienkach.
Odpad z výrobkov a obalov z bioplastu označeného ako kompostovateľný môžeme odovzdať v rámci systému zberu biologicky rozložiteľného odpadu (zeleň zo záhrad) v obci či meste. Tento odpad by mal putovať do priemyselnej kompostárne a prejsť riadeným procesom v podmienkach, z ktorých asi najdôležitejšia je vysoká teplota (okolo 60°C) počas stanovenej doby. Vždy je potrebné postupovať v zmysle nastavených podmienok pre triedený zber biologicky rozložiteľného odpadu v obci, ktoré je možné nájsť vo všeobecne záväznom nariadení obce. Pri označení „home compostable“ - vhodné pre domáce kompostovanie môžeme odpad spolu s ostatnými surovinami premeniť vo svojom kompostéri na živiny pre pôdu. V žiadnom prípade ani bioplasty nezahadzujeme do prírody s myšlienkou, že sa v nej rozložia.
Viac informácií
Schému životného cyklu plastov si môžete pozrieť na tejto stránake (v angličtine): https://www.researchgate.net/figure/Life-cycle-of-plastics-2_fig1_331249931
Schému recyklácie plastov si môžete pozrieť tu (text obrázku v nemčine): https://www.ecoplast.com/en/loop/
Článok o nakladaní s bioalternatívami plastov https://www.odpady-portal.sk/Dokument/105512/nespravne-nakladanie-s-bioalternativami-plastov-moze-priniest-viac-skody-ako-uzitku.aspx
Dokument Európskej agentúry pre životné prostredie Biologicky rozložiteľné a kompostovateľné plasty - výzvy a príležitosti (v slovenskom aj anglickom jazyku): https://www.minzp.sk/odpady/obaly/dokumenty/