Sklo je veľmi dobre recyklovateľný materiál. Ako však predchádzať vzniku odpadu z výrobkov a obalov zo skla?

Piesok, vápenec a iné… Sklo vzniká vychladnutím kremičitanovej alebo inej taveniny a považuje sa teda za druhotnú surovinu. Najčastejšie je biele, tzv.číre, v prípade farebného skla môže byť v podobe zelenej alebo hnedej. Sklo sa používa napríklad na výrobu okenných rámov, váz alebo ako dioptrické sklo v okuliaroch, no bežne tvorí aj obaly potravín ako sú nápoje, jedlý olej, zaváraniny, sirupy, a iné. Všetky tieto sklenené obaly majú písomné a číselné označenie.

Príklad označenia obalov zo skla:

sklo

Sklo je veľmi dobre a dlhodobo recyklovateľný materiál. V prípade, že vytriedime farebné od číreho, je možné vyrobiť opäť číre a farebné sklo, v opačnom prípade už iba farebné.

Sklenené obaly sú veľmi vhodné na opätovné používanie. Môžu byť použité 15 – 75krát ak nedôjde k poškodeniu obalu, a po recyklácii ich možno používať naďalej. Sklenené obaly majú tú výhodu, že sú hygienické a 100% recyklovateľné. Preto by malo byť ich triedenie dôležitou súčasťou každej domácnosti.

Príklady označenia obalov, kde prevládajúcim materiálom je sklo (tzv. kompozity s písomným označením „C“):


sklo

Niektoré sklenené obaly sú zálohované. Pri nákupe sú spoplatnené zálohou a tento poplatok sa nám vráti pri ich vrátení do predajne. Na rozdiel od zálohového systému na plastové a kovové nápojové obaly sú zálohované sklenené fľaše vo väčšine prípadov opakovane napĺňané a vrátené do obehu (bez potreby recyklácie a výroby novej fľaše).

V prípade, že ideme sklený materiál vyhodiť do kontajnera na to určeného, uistime sa, že z neho odstránime všetko, čo sa dá a nepatrí tam. Napríklad kovový alebo plastový krúžok a vrchnák. Tie vytriedime opäť do určených kontajnerov. Ak si nie sme istí, kam obal patrí, pozrime sa na informácie, ktoré sa na ňom nachádzajú.

Ako predchádzať vzniku odpadu zo skla?

  • Poháre zo zaváranín, džemov, horčice a iných pochutín používajme opätovne na uskladnenie širokej škály potravín, na kompóty, domáce džemy, nátierky. Dá sa v nich skladovať čokoľvek od kávy cez kancelárske sponky, skrutky, perá, a podobne.

  • Buďme kreatívni pri hľadaní spôsobov, ako znova použiť sklenené nádoby a hľadajme im využitie v domácnosti či na záhrade napríklad ako vázu, kvetináč alebo svietnik.

  • Kupujme nápoje vo vratných fľašiach, ak je takáto alternatíva dostupná.

  • Používajme vlastnú trvácnu fľašu na vodu a nápoje namiesto opakovaného nakupovania nápojov.

  • Nevratné sklenené fľaše môžeme opätovne používať napríklad na čapovanie bezobalovej drogérie, na domáce sirupy a nápoje, mlieko z lokálneho zdroja (ak je to možné), alebo aj na nosenie vody z lokálnej artézskej studne.

Ako triediť odpady zo skla?

Ak obalom zo skla nenájdeme žiadne využitie, zabezpečme ich odovzdanie na recykláciu do zelenej nádoby na odpadové sklo, v zberných vreciach v domovej výstavbe alebo na zbernom dvore v obci či meste.

Nezabúdajme, že medzi triedené sklo nepatrí porcelán, keramika, autosklo, zrkadlá, TV obrazovky, sklo s drôteným výpletom, osvetľovacie neónové trubice a žiarovky, ani príliš znečistené sklenené obaly. Pred odovzdaním na recykláciu je vhodné zbaviť sklenený obal iných materiálov, pokiaľ je to možné (napr. vrchnáky, zátky, alobal, a pod.)

Viac informácií

Pohľad na životný cyklus sklenenej fľaše

životný cyklus
Zdroj: www.vetropack.sk