Ťažba štrku, kameňa, piesku a mnohých iných surovín zabezpečuje výrobu stavebného materiálu. Spracovaním týchto surovín vznikajú na jednej strane výrobky, ktoré využívame pri stavbe a rekonštrukcii nehnuteľností ako napríklad domy, chaty, záhrady, ploty, prístavby, chodníky, múry, a pod., ale na druhej strane vzniká aj veľké množstvo odpadu, s ktorým sa musíme vedieť popasovať.

Stavebný odpad a odpad z demolácií predstavuje obrovský podiel z celkovo produkovaného odpadu (hmotnostne). Rozumieme ním odpad, ktorý vzniká v dôsledku uskutočňovania stavebných prác, zabezpečovacích prác, ako aj prác vykonávaných pri údržbe stavieb, pri úprave stavieb alebo odstraňovaní stavieb (súhrnne „demolačné a stavebné práce“). Takýmto odpadom zvyčajne bývajú napr. kovové brány, dvere, radiátory, drevené trámy, tehly, ale aj opotrebované asfaltové cesty. Na tieto práce je potrebné buď mať stavebné povolenie alebo ich ohlásiť stavebnému úradu. Reformou legislatívnych ustanovení v roku 2022, týkajúcich sa stavebného odpadu, sa výrazne zmenili podmienky recyklácie a opätovného použitia takéhoto odpadu.

Avšak pri menších opravách v domácnosti vzniká tzv. drobný stavebný odpad. Ten je podľa  § 80 ods. 5 zákona č. 79/2015 Z. z. o odpadoch definovaný ako odpad z bežných udržiavacích prác vykonávaných fyzickou osobou alebo pre fyzickú osobu, za ktorý sa platí miestny poplatok za komunálne odpady a drobné stavebné odpady. Drobný stavebný odpad je odpad zo stavebných prác, na ktoré nie je potrebné stavebné povolenie alebo ohlásenie stavby. Medzi takéto odpady zaraďujeme úlomky tehál, či betónu, zvyšky dlaždíc, keramiky a pod.

Odpad zo stavebných prác je potrebné so zreteľom na životné prostredie zhodnotiť tak, aby neohrozoval ani ľudské zdravie ani nekontaminoval prostredie v jeho okolí. Pri stavebných úpravách by sme mali postupovať tak, aby sme maximalizovali použitie zostatkového stavebného materiálu, napríklad zvyšky tehál, muriva, obkladu.


stavebny odpad
Autor: Zuzana Pastorková

Murivo a obklady môžeme použiť ako prímesi do betónu, tehly napríklad na prípravu cestičky v záhrade. Keď nám ostane nepoužitý materiál, môžeme ho skúsiť darovať známym, či predať. Ak nemáme inú možnosť, drobný stavebný odpad môžeme zaniesť do zberného dvora obce. Pri jeho odovzdaní sa platí poplatok podľa množstva odpadu v zmysle všeobecne záväzného nariadenia obce. Ak v obci zberný dvor nie je zriadený, je podľa zákona o odpadoch obec povinná podľa potreby (ale najmenej dvakrát do roka) zabezpečiť zber a prepravu takýchto odpadov (v rozsahu do 1 m 3 od jednej fyzickej osoby) napríklad do veľkokapacitných kontajnerov pristavených na vopred určených miestach v stanovenom termíne. Ak sú však stavebné a demolačné práce vykonávané pre fyzické osoby dodávateľskou firmou, tak platí, že za ďalšie nakladanie so vzniknutým stavebným odpadom má zodpovednosť firma, ktorá tieto práce vykonáva.

V prípade, že je stavebný odpad inertný – teda nie je nebezpečný (musí spĺňať niekoľko príslušných požiadaviek zákona o odpadoch), firmy na to určené ho môžu použiť na sanačné, rekonštrukčné, zásypové a iné stavebné účely. Špecializované firmy, ktoré majú so zbernými dvormi zmluvy, stavebný odpad dotrieďujú a upravujú. Následne drvia podľa potreby, pričom vzniká betónová či tehlová drvina. Tú je možné opätovne použiť. Vďaka takémuto postupu je možné ušetriť veľké množstvo prírodných zdrojov, pretože nerastné suroviny získavané z prírody nie sú obnoviteľným zdrojom. Zároveň sú tak ušetrené náklady na kúpu nového materiálu.


Ďalšie informácie:

Leták, ktorý sa venuje stavebným odpadom a drobným stavebným odpadom pri obnove rodinného domu si môžete pozrieť tu:

https://obnovdom.sk/assets/documents/examples/Pripadova%20studia%20-%20odpady%20-%20online%20-%20all.pdf

Článok o drobnom stavebnom odpade ale aj o tipoch na jeho využitie:

https://www.topbyvanie.sk/magazin/ako-sa-zbavit-drobneho-stavebneho-odpadu#obsah

Článok na webe EURACTIV: „V recyklácii stavebného odpadu je Slovensko na chvoste Únie. Zmení to reforma“ (článok nie je zameraný na drobný stavebný odpad z domácností):

https://euractiv.sk/section/klima/news/v-recyklacii-stavebneho-odpadu-je-slovensko-na-chvoste-unie-zmeni-to-reforma/

Obrázkové inšpirácie pre využitie prebytočných tehál (stránky v Angličtine):

https://www.ruralsprout.com/reuse-old-bricks/

https://www.enviromate.co.uk/blog/twenty-incredibly-creative-ways-reuse-old-bricks