„Na Slovensku sa vyhodí každých 10 minút približne 460 kg oblečenia. Zrecykluje sa však iba približne 10%."

Zdroj: Fashion Revolution Slovakia

fairtrade
Zdroj: Fashion revolution Slovakia

Tipy a triky

  1. Tak ako pri inom type nákupov je dobré si v prvom rade zodpovedať základnú otázku: Čo nové naozaj potrebujem? Predtým ako sa vyberieme nakupovať, pozrime sa najskôr do skríň, či a aký kúsok oblečenia naozaj potrebujeme.

  2. Pomalosť v móde dnes prináša myšlienku menej vlastniť. To, čo si do šatníka raz dáme, by malo byť síce možno drahšie, ale kvalitné oblečenie. K tomu sa viaže šikovná fráza - Kto kupuje lacno, kupuje dva krát. Podporujme v prvom rade lokálnych výrobcov a okrem prispievania do miestnej ekonomiky máme zaručené, že ten kto nám šaty ušije, bude pracovať v iných pracovných podmienkach ako to býva pri pracovníkoch z nadnárodných módnych reťazcov. Prispejeme tiež k obmedzeniu prepravy, ktorá je často zložitá a zdĺhavá, a má negatívny vplyv na životné prostredie a naše zdravie.

  3. Existujú tiež obchody s prešívaným oblečením alebo si staré veci môžeme dať prešiť u krajčírov, ktorí nám oblečenie opäť upravia na mieru. Opravujme svoje veci a využívajme služby na opravy oblečenia a obuvi.

  4. Heslo „dvakrát meraj a raz rež“ platí aj pri nakupovaní textílií ako sú závesy, koberce, poťahy na vankúše či stoličky, a iné. Napríklad snímateľné poťahy na stoličkách a sedačkách môžeme ľahko prať, často sú obojstranné s rôznymi motívmi, takže nám dlho vydržia a zároveň nás tak skoro neomrzia.

    fairtrade

  5. Vyhľadávajme oblečenie, ktoré je certifikované značkou fair trade, v preklade doslovne férový obchod. Táto certifikácia zabezpečuje prácu v humánnych podmienkach pre pracovníkov. Okrem toho existuje mnoho certifikátov, ktoré zabezpečujú podmienky výroby znižujúce záťaž na životné prostredie. Upriamujú pozornosť napríklad na to, ako sa spracováva materiál alebo z akej farmy samotná surovina pochádza. Nie sme tak bohatí, aby sme si kupovali lacné veci, hovorí sa.

  6. Existujú však tiež alternatívy, ktoré nie sú ani nákladné a ich využívanie je veľmi prospešné. Sú to second-handy alebo swapové akcie (príklad – Zóna bez peňazí), kde si vymieňame kúsky zo svojho šatníka s inými. Podobnú akciu si môžeme sami zorganizovať a pri vyraďovaní oblečenia oslovíme svojich kamarátov a kamarátky, ktoré u nás možno nájdu práve to, čo im v šatníku chýba.

  7. Ďalšou možnosťou je darovanie oblečenia alebo predaj hodnotnejších kusov prostredníctvom on-line bazárov, či účasť na blšom trhu, kde môžeme posunúť ďalším majiteľom nielen svoje nenosené oblečenie, ale aj iné nepotrebné veci z domácnosti.

  8. Dôležitou súčasťou udržateľnej módy je vedieť sa o naše oblečenie postarať. Dodržujme odporúčania výrobcov, perme oblečenie naruby, sušme ho na vzduchu, ale nie na priamom slnku, čistime si pravidelne topánky, opravme si zips, prešime zničený suchý zips. To všetko pomôže k tomu, aby nám oblečenie vydržalo dlhšie.

    textil
    Zdroj: archív SAŽP

  9. Upcyklujme. Zo starého trička si môžeme napríklad spraviť látkovú tašku. Poškodené detské tričko môžeme rozstrihnúť a použiť ako podbradník. Možností využitia nepotrebného textilu sú nekonečné. Pre inšpiráciu si môžete zájsť napríklad aj na stránky artmama.sk (tričká, nohavice) alebo na stránky pinterest.com.

    textil
    Zdroj: archív SAŽP

  10. Staršie tričká či nohavice, ale aj iné kusy textilu napr. s poškodením farby alebo s fľakom môžeme oživiť farbami na textil a kreatívnym batikovaním. Batikovanie je zábava a vdychujeme ním oblečeniu nový život.

  11. A ak nám už oblečenie nevyhovuje, darujme ho kamarátom, charite, prípadne ho vytrieďme vhodením do kontajnera na textil, vymeňme, ponúknime ho cez internetové portály za odvoz alebo cez sociálne siete…. Možností je veľa a bolo by nezmyselné, ak by skončilo na skládke.

Vedeli ste, že…

  • Na výrobu jednej fleecovej bundy stačí približne 30 PET fliaš. Z odpadového textilu ale môžeme vyrobiť aj deky, koberce, materiály pre rôzne upratovacie pomôcky, a pod. Aj z tohto dôvodu je dobré cielene vyhľadávať a uprednostňovať výrobky z recyklovaných materiálov.
  • Prírodné vlákna sú získavané z prírodných plodín a chovaných zvierat. Ide o obnoviteľný materiál. Avšak napríklad najpopulárnejší materiál – bavlna – pri pestovaní spotrebuje obrovské množstvo vody a je chemicky najošetrovanejšou plodinou vôbec, nakoľko je veľmi citlivá. Dnes už poznáme viacero alternatív. Napríklad vlna je materiál pevnejší, konopné oblečenie je veľmi ekologické, pretože okrem iného nie je potrebné ho chemicky ošetrovať. V Čechách má dokonca jej pestovanie dlhoročnú tradíciu. Pri pestovaní bambusu tiež nie je potrebné špeciálne ošetrovanie a oblečenie z neho je veľmi priedušné a má veľkú absorpčnú schopnosť, preto je vhodné na výrobu spodného prádla a ponožiek.
  • Možnosť nakúpiť si lacné oblečenie máme často vďaka lacnej pracovnej sile a nízkym environmentálnym štandardom v krajinách tretieho sveta. Kým v roku 1970 patrili medzi najväčších vývozcov oblečenia Japonsko, Veľká Británia, Kanada, Taliansko či Francúzsko, v súčasnosti sú nimi Čína, Kambodža, Bangladéš, Pakistan a Mexiko. Tlak na cenu a neustála potreba zvyšovať zisk spôsobujú, že sa šetrí predovšetkým vo výrobnej fáze. Výsledkom sú neľudské podmienky v továrňach, slabá ochrana práv a zdravia zamestnancov a znečisťovanie prírody v jej okolí.
  • Prírodné vlákna musia prejsť zložitými procesmi, kým sa z nich stane naše oblečenie, a po týchto úpravách ich už nie je možné kompostovať. Je dôležité naše vyradené oblečenie dôsledne triediť a nevyhadzovať ho do koša pre zmesový odpad.

Čo znamená plytvať?

  • Za posledných 20 rokov sa v USA textilný odpad zvýšil o polovicu, čo predstavuje približne 40 kg oblečenia na osobu ročne. Likvidácia takéhoto odpadu je náročná nielen finančne, ale predstavuje aj veľkú environmentálnu záťaž. Podľa kvality materiálu sa následne vyváža do celého sveta. V USA jednoducho nie je toľko ľudí v núdzi, aby sa všetko oblečenie rozdelilo pre charitu.
  • Veľká časť textilného priemyslu sa zhlukuje do konglomerátov, ktoré zarábajú miliardy a udávajú trendy, medzi ktoré patrí aj tzv. rýchla móda. Globálna výroba, predaj a sezónnosť spôsobujú, že sa v predajniach mení tovar aj viackrát za mesiac. Znižuje sa cena a kvalita a zvyšuje sa množstvo surovín, vody, pesticídov, chemikálií, energie na výrobu. Napokon sa hromadí aj odpad.
  • V EÚ sa jeden spotrebiteľ zbaví v priemere asi 11 kg textilu za rok, pričom neustále narastá vývoz použitých odevov najmä do krajín východnej Európy, Ázie a Afriky. Zvyšok sa väčšinou spáli alebo uloží na skládky a miera recyklácie textilu je nízka.

Čo s textilným odpadom?

Kam s vyradeným oblečením? Tu nájdete tipy na spôsob, akým sa môžete zbaviť vašich vyradených odevov a odpadového textilu, ktorý u vás už nemá ďalšie využitie:

  • Zaniesť ho do najbližšieho kontajnera na zber textilu. Odtiaľ bude odvezený na dotriedenie a opätovné použitie. Informácie o tom, kde je možné odovzdať nepotrebné oblečenie nájdete aj v cirkulárnvych mapách väčších slovenských miest na tomto odkaze: https://www.incien.sk/publikacie-incien/cirkularne-mapy/.
  • Vymeniť, predať alebo darovať rodine či známym, na lokálnych swapových (výmenných) podujatiach, blších trhoch, v najbližšej Zóne bez peňazí, na internetových portáloch (napríklad Bazoš, Podaj ďalej, Nosene, Modrý koník, Bazár, Inzercia) alebo v burzách na sociálnych sieťach.
  • Odpadový textil a oblečenie nevhodné na ďalšie nosenie môžete odniesť do zberného dvora v meste /obci, odkiaľ pôjde na materiálovú recykláciu alebo energetické zhodnotenie.
  • Niektoré módne značky (napr. H&M, ZARA) organizujú prostredníctvom svojich predajní zber šatstva. Aktuálne informácie nájdete na internete (napr. vyhľadávaním „zber oblečenia“) alebo priamo v predajniach.
  • Obráťte sa na lokálne charitatívne centrum, materské centrum, domov sociálnych služieb, pobočku červeného kríža, detský domov, občianske združenia zamerané na charitatívnu činnosť, organizácie pre ľudí bez domova či na azylové domy, kde môže byť vaša pomoc darovaním oblečenia veľmi vítaná.

SCHÉMA
Schéma materiálových tokov textilu

Viac informácií