V roku 2020 sme na Slovensku vyprodukovali 2434039 ton komunálnych odpadov. (To je 446 kg komunálneho odpadu na obyvateľa.) Až 48,4 % z tohto odpadu skončilo na skládke.

Ak sme si skutočne istí, že predísť odpadu sa nám už nepodarí a vec je nevyhnutné vyhodiť, najsprávnejšou formou, ako sa jej zbaviť, je recyklovať ju. Recyklovaniu predchádza naše triedenie. Zvyškový odpad triedime podľa jednotlivých zložiek doma a následne ho vhadzujeme do košov na triedený odpad.

Kde končí náš odpad?

V SR vzniklo v roku 2020 spolu 13 164 742 ton odpadov a z toho 2 434 039 ton tvoril komunálny odpad. Kde napokon všetok tento odpad skončí? Bohužiaľ, vysoký podiel odpadu končí práve na skládke odpadov. Pre porovnanie s recykláciou, v roku 2020 sme poslali na skládku takmer polovicu komunálneho odpadu. V tom istom roku sme z komunálneho odpadu recyklovali 43,7 %. Preto je dôležité, aby sme odpad, ktorému už nevieme nájsť iné využitie, vytriedili. Takýto materiál sa následne spracuje druhotne. V prípade, že sa odpad recyklovať nedá alebo je recyklácia málo prínosná, až v tomto momente by sa mal odpad začať zhodnocovať energeticky. Úplne poslednou možnosťou by malo byť skládkovanie alebo spaľovanie bez využitia energie. Je dôležité, aby sa každý zapojil. Tým, že budeme produkovať menej odpadov a tiež tým, že vzniknuté odpady budeme triediť, aby mohli byť následne recyklované. Úlohou recyklácie je využívať materiály opakovane a šetriť tak prírodné zdroje, potrebné na výrobu nových. Preto by sme taktiež nemali zabúdať uprednostňovať pri nákupe produkty z recyklovaného materiálu. Iba tak bude mať samotné recyklovanie zmysel. Tiež by sme pri nákupe mali uprednostňovať opakovane použiteľné výrobky namiesto jednorazových (aj papierových).

Kontajnery na triedený zber odpadov

Zdroj: odpady-portal.sk

Zdroj: odpady-portal.sk

Povinnosťou obce alebo mesta je zabezpečiť triedený zber odpadov, konkrétne plastu, papiera, skla, kovov, viacvrstvových kombinovaných obalov na báze lepenky, elektroodpadu, nebezpečných odpadov, použitých jedlých olejov, drobného stavebného odpadu, objemného odpadu, biologicky rozložiteľného odpadu z parkov a záhrad a biologicky rozložiteľného kuchynského odpadu. Konkrétne informácie o systéme triedenia a zvozu odpadov nájdeme na oficiálnej webovej stránke mesta či obce, alebo v tzv. všeobecne záväznom nariadení, ktoré opisuje podrobnosti o systéme nakladania s odpadmi na území mesta alebo obce.

Kam s iným odpadom?

Sú odpady, ktoré nie sú vhodné do bežného koša na recyklovateľný odpad, sú nebezpečné alebo príliš veľké. V tomto prípade máme podľa konkrétneho odpadu možnosti, kde a ako tento odpad vytriediť. Jednou z alternatív je napríklad sieť zberu a výkupu druhotných surovín.

Elektroodpad

Pri elektroodpade máme viacero možností, ak sa v našom okolí nenachádza na to určený kontajner. Dnes je bežný spätný odber elektroodpadu na predajných miestach systémom kus za kus (prevezmete nový spotrebič a odovzdáte starý). To platí pre väčšie spotrebiče. Veľmi malé elektrospotrebiče (do 25 cm) je možné priniesť do predajne elektrozariadení (ak je predajná plocha pre elektrozariadenia minimálne 400m2) v ľubovoľnom množstve, pričom nie je potrebné kúpiť nový tovar. Elektroodpad môžeme tiež zaviezť na miestny zberný dvor alebo využiť hromadný mobilný zber elektroodpadu, organizovaný obcou.

Batérie

Zbierajú sa na mieste predaja nových batérií, ale často aj na školách čím väčšinou podporíme aj iný pridružený projekt. Vhodnejšie ako nakupovať jednorazové batérie je používať nabíjateľné batérie, ktoré vydržia aj viac ako 1000 nabíjacích cyklov.

Lieky

Staré lieky nevyhadzujme do koša na zmesový odpad. Vložme si ich do tašky a po ceste z práce sa zastavme v lekárni. Tam si všetky lieky po dátume spotreby radi vezmú späť. Je potrebné oddeliť papierové obaly od samotných liekov a odovzdať iba lieky (v plastových/sklenených fľaštičkách, alebo v blistroch).

Objemný odpad

Veľké kontajnery na nadrozmerný odpad sú podľa zberového kalendára, alebo po oznámení mestom či obcou umiestnené na vyhradené miesta. V prípade, že sa nám odpad nahromadí a nemáme preň miesto, najlepšie je odviezť ho autom priamo do zberného dvora.

Iné alternatívy:

  1. Zberný dvor: väčšina miest a obcí má na svojom území zriadený zberný dvor na odovzdanie vytriedených zložiek komunálneho odpadu od obyvateľov. Mal by byť viditeľne označený informačnou tabuľou, na ktorej je okrem iných údajov aj zoznam druhov odpadov, ktoré možno na zbernom dvore umiestniť.
  2. Späť do obchodov: dnes v prospech obehového hospodárstva vznikajú iniciatívy výrobcov, ktorí svoje výrobky po vrátení spotrebiteľom opäť rozoberajú a všetky časti, ktoré sú vhodné na opätovné použitie, zaradia do výroby. Časť recyklujú a iba to, čo nie je použiteľné, sa stane zvyškovým odpadom.

Viac informácií

Ako správne triediť odpady, sa môžete dozvedieť aj v podrobných príručkách o triedení, ktoré pre rôzne varianty zberu pripravil Inštitút Cirkulárnej Ekonomiky spolu s organizáciou zodpovednosti výrobcov NATURPACK:

https://www.incien.sk/publikacie-incien/alchymia-odpadu-pre-vsetky-mesta-a-obce-na-slovensku/

Praktické informácie o triedení odpadu nájdete napríklad aj na týchto stránkach:

http://www.triedime.sk/

https://www.triedenieodpadu.sk/

Nielen o možnostiach odovzdania rôznych druhov odpadov, ale napríklad aj o tom, kde nájsť bezobalové obchody, komunitné kompostoviská, požičovne, opravovne, krajčírstva, sa dozviete v tzv. „cirkulárnych mapách“, vytvorených Inštitútom Cirkulárnej Ekonomiky pre niektoré slovenské mestá:

https://www.incien.sk/publikacie-incien/cirkularne-mapy/

Článok o prioritách Ministerstva životného prostredia SR v oblasti triedenia a recyklácie odpadov:

https://www.minzp.sk/spravy/dosledne-triedenie-recyklacia-odpadu-znizia-tlak-skladkovanie.html

Štúdia Inštitútu environmentálnej politiky s názvom „Ako pretriediť triedený zber“:

https://www.minzp.sk/files/iep/ako_pretriedit_triedeny_zber.pdf