Na čo nám sú a pre koho sú určené?

Zelený manažment a zelené nakupovanie berie ohľad na dôsledky, ktoré môže spôsobiť používanie určitých výrobkov a služieb na životné prostredie a taktiež dbá na zdravotnú nezávadnosť produktov. Tým napomáha k udržaniu zdravého životného prostredia. Nezáleží, či ponúkame výrobky alebo služby. Environmentálne cítenie a správanie môže mať každý jeden z nás. Kritériá, s ktorými sa pri certifikácii stretneme, sa týkajú širokého spektra oblastí, napríklad materiálovej a energetickej náročnosti výroby, recyklovateľnosti, biologickej rozložiteľnosti, zdravotnej nezávadnosti, ako i vzdialenosti výrobcu od spotrebiteľa. Produkty sa sledujú v celom ich životom cykle – od získavania surovín po konečné zneškodňovanie a opätovného navrátenia do hospodárstva.

Vo všeobecnosti sa dobrovoľné nástroje environmentálnej politiky zaoberajú environmentálnym správaním podnikateľov na škále od udržateľnej spotreby a výroby cez čistejšiu produkciu a environmentálny audit až ku environmentálnym označeniam produktov.

Pre rýchlu orientáciu v téme navštívte:

https://sazp.sk/zivotne-prostredie/environmentalne-manazerstvo/udrzatelna-spotreba-a-vyroba-scp/udrzatelna-spotreba-a-vyroba-na-slovensku.html

Ako začať?

Firma je skutočne zodpovedná vtedy, keď spĺňa podmienky udržateľného prístupu v oblasti, v ktorej pôsobí primárne bez ohľadu na to, či ponúka výrobok alebo službu. Z dôvodu komplexnosti zmien, ktoré pri prechode na „zelené“ podnikanie nastávajú je vhodné osloviť organizácie a odborníkov, ktorí sa transformácii k udržateľnému podnikaniu venujú a vedia spoločnosti poskytnúť odbornú pomoc. Firmu dokážu previesť celým procesom krok po kroku, zamerať sa na jej výrobky alebo služby, zefektívniť ich procesy a výrobu, pričom cielene znižujú vplyv na životné prostredie na jednej strane a zároveň zvýšia konkurencieschopnosť firmy na trhu na strane druhej.

Nie je podstatné kde ani kedy začať. Nastaviť základné zmeny môže podnikateľ vo firme prakticky ihneď aj bez odbornej pomoci, napríklad drobnými nákupmi, ktoré budú zodpovedať princípom zeleného nakupovania. Firma si tiež napríklad za externej pomoci odborníkov môže vypracovať komplexný plán prechodu na zelenú kanceláriu.

V prípade cielených postupných zmien nám ako podpora slúžia nasledujúce dobrovoľné nástroje environmentálnej politiky:

EMAS (schéma pre environmentálne manažérstvo a audit)

emas
Schéma pre environmentálne manažérstvo a audit (Eco-Management and Audit Scheme, EMAS) je manažérsky nástroj pre spoločnosti a iné organizácie, ktorý pomáha podnikom hodnotiť, riadiť a zlepšovať ich environmentálne správanie. V súčasnosti sú environmentálne zodpovedné firmy na trhu a u zákazníkov favorizované, nakoľko sa samotná kondícia prírody naším neuvedomelým nakladaním s prírodnými zdrojmi zhoršuje. Aj z tohto dôvodu považuje čoraz viac firiem za nevyhnutné nastoliť systémovú zmenu vo svojom podnikaní, ktorá dokáže vďaka jej pravidelnému vyhodnocovaniu znížiť negatívny dopad na životné prostredie. Súčasný pozitívny trend zároveň zvýši samotnú konkurencieschopnosť environmentálne zodpovednej firmy. Aj z tohto dôvodu sa stáva schéma EMAS pre firmy čoraz atraktívnejšia.

Viac informácií:

Kontakt na Slovenskú agentúru životného prostredia

Pomoc

Všetko o EMAS na Slovensku

Príručka pre malé a stredné podniky - EMAS easy.

Environmentálne označovanie produktov

logo
logo
Cieľom označovania produktov rôznymi environmentálnymi značkami je znižovať negatívny vplyv výroby a spotreby na životné prostredie a zdravie ľudí. Deje sa tak prostredníctvom výroby a uprednostňovania nákupu výrobkov a využívania služieb spotrebiteľom. Takéto výrobky a služby spĺňajú konkrétne environmentálne kritéria zabezpečujúce nadštandardné podmienky z hľadiska ochrany životného prostredia.

Viac informácií:

Na stiahnutie:

Publikácie a propagačné materiály k témam sú dostupné na:

https://www.sazp.sk/zivotne-prostredie/environmentalne-manazerstvo/propagacne-materialy-dobrovolne-nastroje-environmentalnej-politiky/publikacie/