K znižovaniu množstva produkovaného odpadu výrazne prispieva aj uplatňovanie konceptu obehového hospodárstva, ktorého cieľom je zachovávať hodnotu výrobkov a materiálov čo najdlhšie, aby sa minimalizoval odpad a využívanie nových zdrojov. To znamená, že po ukončení životnosti výrobku nie sú suroviny, z ktorých pozostáva, vyradené z hospodárstva, ale opätovne sa použijú na vytváranie novej hodnoty.

obehové hospodárstvo
Zdroj: Európska komisia

V roku 2015 Európska komisia prijala ambiciózny balík predpisov o obehovom hospodárstve. Ťažiskom je Akčný plán EÚ pre obehové hospodárstvo s opatreniami týkajúcimi sa celého životného cyklu výrobku: od navrhovania, zdrojov, výroby a spotreby až po nakladanie s odpadom a trh s druhotnými surovinami. V januári 2018 bola po prvýkrát prijatá Európska stratégia pre plasty v obehovom hospodárstve, ktorá je súčasťou prechodu na vyšší stupeň obehového hospodárstva. Stratégia mení spôsob, akým sa výrobky využívajúce plasty v EÚ navrhujú, vyrábajú, používajú a recyklujú. Vytvára základy nového hospodárstva plastov, kde sa pri navrhovaní a výrobe plastov a plastových výrobkov plne zohľadňujú potreby opätovného použitia, opráv a recyklácie a vyvíjajú sa a propagujú udržateľnejšie materiály. Zvýši sa tým pridaná hodnota výrobkov, podporia sa inovácie, zníži sa znečistenie plastmi a ich nepriaznivý vplyv na životné prostredie.

Ďalšou významnou aktivitou podporujúcou prechod na obehové hospodárstvo je fakt, že Európsky parlament v apríli 2018 schválil ambiciózne recyklačné ciele, ktoré sú súčasťou novej legislatívy o spracúvaní odpadov.

Ciele EÚ v rámci koncepcie obehového hospodárstva:

  • množstvo komunálneho odpadu ukladaného na skládky znížiť do roku 2035 na 10% alebo menej z celkového vzniknutého množstva
  • zvýšiť mieru prípravy na opätovné použitie a mieru recyklácie komunálneho odpadu najmenej na 55% do roku 2025, 60% do roku 2030 a 65% do roku 2035
  • recyklovať aspoň 65% hmotnosti všetkých odpadov z obalov do roku 2025 (v prípade konkrétnych materiálov 50% plastu, 25% dreva, 70% železných kovov, 50% hliníka, 70% skla a 75% papiera a lepenky) a aspoň 70% hmotnosti všetkých odpadov z obalov do roku 2030 (v prípade konkrétnych materiálov 55% plastu, 30% dreva, 80% železných kovov, 60% hliníka, 75% skla a 85% papiera a lepenky)
  • zabezpečiť do konca roka 2023, aby sa biologický odpad buď triedil a recykloval pri zdroji, alebo sa zbieral oddelene a nezmiešaval sa s inými druhmi odpadu
  • zabezpečiť triedený zber textilu do 1. januára 2025
  • nápojové fľaše musia obsahovať aspoň 30% recyklovaných plastov do roku 2030
  • zabezpečiť do roku 2029 zber 90% odpadu z plastových fliaš uvedených na trh.

Členské štáty by sa v súlade s cieľmi OSN v oblasti trvalo udržateľného rozvoja mali taktiež zamerať na zníženie objemu potravinového odpadu, a to o 30 % do roku 2025 a o 50 % do roku 2030.

V roku 2020 vznikol nový akčný plán EÚ pre obehové hospodárstvo s dôrazom na celý životný cyklus kľúčových produktov. V rámci neho sa jedno z 35 opatrení zameriava na sektory, ktoré využívajú najviac zdrojov. Týka sa to týchto oblastí: elektronika a IKT (informačné a komunikačné technológie), batérie a vozidlá, plasty, textil, obaly, stavebníctvo a budovy, potraviny. Ďalšie z opatrení má za cieľ zabezpečiť menej odpadu a vyzdvihuje samotné predchádzanie vzniku odpadu a jeho transformáciu na druhotné zdroje. V marci 2022 pripravila Európska komisia ďalší balík návrhov v oblasti obehového hospodárstva, prostredníctvom ktorého sa plnia záväzky Európskej zelenej dohody aj nového akčného plánu pre obehové hospodárstvo.

Balík obsahuje tieto témy návrhov:

  • Práva spotrebiteľov a zákaz environmentálne klamlivých vyhlásení
  • Stratégia EÚ pre udržateľný a obehový textil
  • Iniciatíva pre udržateľné výrobky
  • Posilnenie vnútorného trhu so stavebnými výrobkami

Lineárne verzus obehové hospodárstvo

Lineárne verzus obehové hospodárstvo

Viac informácií

  • Video k obehovému hospodárstvu, ale napr. aj k znižovaniu tvorby odpadov nájdete tu

https://audiovisual.ec.europa.eu/en/video/I-186461?lg=EN

  • Ministerstvo životného prostredia SR v spolupráci s Európskou komisiou a OECD od roku 2020 pracuje na technických východiskách pre prípravu cestovnej mapy pre obehové hospodárstvo na Slovensku v rámci projektu, ktorý je financovaný Európskou úniou. Výstupy z tohto projektu si môžete pozrieť a stiahnuť na

https://www.minzp.sk/obehove-hospodarstvo/cestovna-mapa/.

  • V roku 2019 vznikla platforma Obehové Slovensko (Circular Slovakia), ktorej cieľom je podpora spolupráce medzi verejným, súkromným, neziskovým a výskumným sektorom pri prechode na obehové hospodárstvo. Viac informácií o tejto platforme sa dozviete na jej stránkach tu:

https://circular-slovakia.sk/

  • Viac o obehovom hospodárstve sa môžete dozvedieť v publikácii

OBEHOVÉ HOSPODÁRSTVO - BUDÚCNOSŤ ROZVOJA SLOVENSKA:

www.enviroportal.sk/uploads/report/9202.pdf

  • Stránky Inštitútu cirkulárnej ekonomiky (INCIEN), ktorého posolstvom je spájať, vzdelávať, tvoriť štúdie a odborné práce, podnecovať k znižovaniu tvorby odpadu a usmerňovať k svetu, v ktorom odpady sú zdrojom:

www.incien.sk

  • Podstránka portálu Ministerstva životného prostredia SR k téme obehového hospodárstva:

www.minzp.sk/oblasti/zelene-obehove-hospodarstvo/obehove-hospodarstvo