„S každým mobilom, ktorý pri sebe nosíme, nosíme so sebou v priemere tiež 0,25 g striebra a 0,024 g zlata.“
Elektronické zariadenia sa stali našou každodennou súčasťou. Každý človek už dnes vlastní minimálne jedno elektronické zariadenie (mobil, počítač, tablet, televízor, práčku, umývačku riadov…). Tieto zariadenia sa po použití stanú elektroodpadom.
Na Slovensku máme niekoľko možností, ako sa bezplatne a ekologicky zbaviť elektroodpadu z domácich spotrebičov a elektroniky:
- prostredníctvom spätného zberu (napr. v predajni elektrospotrebičov)
- prostredníctvom zberných dvorov v obciach
- prostredníctvom špeciálnych kontajnerov na veľmi malý elektroodpad – tzv. zberné miesta elektroodpadu (väčšinou na sídliskových kontajnerových stojiskách)
- prostredníctvom mobilných zberov
SPÄTNÝ ZBER V PREDAJNIACH
Od novembra 2009 sú predajne elektrospotrebičov povinné realizovať zber starých spotrebičov, tzv. spätný zber od svojich zákazníkov. Ak donesiete svoj spotrebič priamo do predajne, predajňa ho od vás prevezme bezplatne.
Zber väčších spotrebičov sa realizuje systémom kus za kus. To znamená, že napríklad pri kúpe novej chladničky vám predajňa odoberie nepotrebnú starú chladničku (teda výmena nového elektrozariadenia za staré elektrozariadenie rovnakej kategórie). Na značke starého spotrebiča ani na mieste jeho pôvodného nákupu pritom nezáleží.
Maloobchodná predajňa, ktorej predajná plocha vyhradená elektrozariadeniam je aspoň 400m 2 , je povinná prevziať od spotrebiteľa bezplatne aj tzv. veľmi malý elektroodpad, ktorého vonkajší rozmer je maximálne 25 cm. A to aj bez povinnosti zakúpiť si nový malý spotrebič.
Ak nemáte možnosť doviezť svoj starý spotrebič do predajne, zistite si už pri kúpe nového výrobku, či predajňa neposkytuje službu odvozu elektroodpadu napr. spolu s dovozom nového výrobku. Táto služba odvozu starého spotrebiča priamo z domácnosti už môže byť spoplatnená, nakoľko je potrebné uhradiť manipuláciu so spotrebičom a jeho prepravu z domácnosti na zberné miesto.
Ak je váš starý spotrebič poškodený, znečistený alebo z iných dôvodov predstavuje riziko pre zdravie a bezpečnosť personálu, predajňa je oprávnená odmietnuť jeho zber. Do zberu preto odovzdávajte spotrebiče v kompletnom stave, nerozoberajte ich ani inak nepoškodzujte. Nezabudnite ich tiež vyčistiť - napr. vybrať jedlo z chladničky či mrazničky, rozmraziť ich, vyliať vodu z filtra práčky a pod.
ZBERNÉ DVORY A MOBILNÉ ZBERY
V prípade, že si nekupujete nový spotrebič, môžete svoj starý spotrebič:
- odniesť na zriadené zberné miesto - zberný dvor zriadený vo vašej obci (ak má oprávnenie na zber elektroodpadu). Sem môžete zaniesť svoj elektroodpad v určených hodinách. Táto služba je pre obyvateľa príslušnej obce bezplatná. Stačí len predložiť občiansky preukaz a následne odovzdať starý spotrebič;
- odovzdať prostredníctvom kalendárových či mobilných zberov, ktoré organizujú obce zvyčajne dva krát ročne. Termín zberu vyhlasuje obec v miestnych novinách, rozhlasom, na verejných tabuliach, v informačných letákoch, a pod. Obec určí dočasné zberné miesta v jednotlivých častiach obce (napr. pristavený kontajner alebo nákladné auto), kde môžu obyvatelia svoj elektroodpad odovzdať bezplatne. V niektorých obciach sa organizujú aj špeciálne mobilné zbery z adresy bydliska občanov.
Niektoré z organizácií zodpovednosti výrobcov pre elektrozariadenia poskytujú pre firmy, školy, inštitúcie, nemocnice, mestá a obce bezplatnú službu zberu elektroodpadu. Ich zoznam nájdete na https://www.isoh.gov.sk/uvod/registre/zoznam-ozv-pre-elektrozariadenia.html.
KONTAJNERY NA VEĽMI MALÝ ELEKTROODPAD
Veľmi malý elektroodpad je možné odovzdať aj prostredníctvom špeciálnych kontajnerov, prevádzkovaných organizáciami zodpovednosti výrobcov pre elektrozariadenia. Najznámejšia a najrozšírenejšia je sieť tzv. červeno-bielych kontajnerov, ktorých umiestnenie si môžete pozrieť na https://www.asekol.sk/zberne-miesta/#
Takéto alebo podobné kontajnery môžete nájsť na vybraných sídliskových stojiskách, v predajniach alebo servisoch elektrozariadení, na školách, inštitúciách, či zberných dvoroch.
Tipy a triky
- Základnou otázkou pri kúpe nového spotrebiča je, či ho naozaj potrebujeme. Zbytočnej kúpe môžeme predísť ak si zodpovieme niekoľko jednoduchých otázok: Ako často budeme produkt využívať? Je nákup jediným riešením? Je možné si ho požičať, kúpiť lacno v bazáre, prípadne kúpiť spoločne so skupinou kamarátov alebo susedov? Zistime si, či v našom okolí nie je napríklad požičovňa elektrického náradia alebo aj knižnica vecí (odkazy na niektoré z nich nájdete na konci článku).
- Pri kúpe nám pomôže energetický štítok. Porovnávame totiž nielen aktuálnu cenu spotrebiča, ale aj ceny nákladov na jeho využívanie. Rozmýšľame o energetickej náročnosti, spotrebe vody, výmenných prvkoch ako sú napríklad náplne do vysávača, do tlačiarní, a pod. Počet členov v domácnosti a ich užívateľské návyky tiež rozhodujú o kapacite spotrebiča. To sa následne odrazí aj na cene a spotrebe energie. Zvážme dĺžku záruky a zistime si vopred kde v okolí sa v prípade poruchy nachádza servis.
- Aj spotrebiče majú svoje ideálne miesto na skladovanie. Napríklad pri chladničke by sme nemali mať spotrebiče, ktoré vyžarujú intenzívne teplo, t. j. rúra na pečenie, umývačka riadu či sporák. Z tohto dôvodu by sme ju mali mať postavenú rovnako mimo priameho slnečného svetla. Teplota okolia nad 20 °C totiž zvyšuje spotrebu energie.
- Pre každý spotrebič existujú optimálne podmienky starostlivosti (t. j. kde ho umiestniť, ako často a akým spôsobom ho čistiť). Rady ako sa o daný spotrebič dlhodobo starať nájdeme v návode každého výrobku. Ak chceme, aby nám výrobok dlho slúžil, je potrebné si uvedomiť, že nesprávna starostlivosť skracuje životnosť a zvyšuje náklady na prevádzku každého elektrospotrebiča.
- Ak je spotrebič funkčný, nevyhadzujme ho. Ideálny spôsob je výrobok posunúť tým, ktorí ho využijú, či už spôsobom darovania alebo predajom prostredníctvom bazára či cez vybrané stránky. Ak je spotrebič pokazený a nie je možné ho opraviť, odovzdáme ho na recykláciu (v obchode s elektrospotrebičmi, do zberného dvora alebo do kontajneru na elektroodpad). Pamätajme, že až 90% hmotnosti samotného elektrospotrebiča má opätovné a materiálové využitie.
- Pri nákupe výrobkov cez internet si skontrolujme, aké služby v rámci možnosti spätného zberu elektroodpadu poskytujú internetoví predajcovia. Tí sú podľa zákona povinní zabezpečiť minimálne jedno miesto spätného zberu elektroodpadu, a to v mieste skladu alebo výdaja tovaru.
Označenie produktov (energetické štítky)
Vďaka energetickým štítkom sa môžeme zorientovať v širokej ponuke spotrebičov. Okrem ceny nám totiž práve energetický štítok ukáže koľko nám daný produkt usporí energie.
Energetický štítok informuje o energetickej účinnosti výrobku, je jednotný pre všetky štáty EÚ a používa piktogramy. Je preto zrozumiteľný pre všetkých ľudí krajín bez ohľadu na rôznorodosť jazyka. Do roku 2021 mal štítok zaradenie od tried A+++ (zelená) po D (červená) od najvyššej po najnižšiu energetickú účinnosť. Pre zjednodušenie a väčšiu zrozumiteľnosť stupňovania výrobkov sa od roku 2021 triedy A+, A++ a A+++ postupne rušia. Výrobky, ktoré boli dovtedy zaradené do najvyšších tried na stupnici od A+++ po D, sú na novom štítku zaradené do nižších tried na stupnici od A po G, aj keď sa spotreba energie ani iné technické parametre daného výrobku nemenia. Táto zmena je dôsledkom nových pravidiel v hodnotiacom systéme zaraďovania výrobkov do tried energetickej účinnosti a upravených spôsobov merania a výpočtu spotreby energie, ktoré sa viac približujú reálnym podmienkam.
Zo zákona sú predajcovia povinný zverejňovať energetické štítky pre elektrické rúry na pečenie, umývačku riadu, chladničky, mrazničky, práčky, sušičky, svietidlá, klimatizačné jednotky a elektrické bojlery. Povinnosť sa vzťahuje aj na katalógové a internetové obchody.
Vedeli ste, že:
- Najviac elektriny v domácnosti spotrebuje elektronika (27 %)? Až potom je varenie (17 %) a osvetlenie (16 %). Tento fakt spôsobuje najmä elektronika, ktorá je zapnutá ako pozadie pri iných činnostiach, napríklad televízor a počítač.
- LED osvetlenie s výkonom 7 W so životnosťou 25 000 hodín nahradí 40W žiarovku (postupne 25 kusov) a v priebehu svojej životnosti pri každodennom štvorhodinovom svietení ušetrí 820 kWh elektrickej energie.
- Eko-programy výrazne znižujú spotrebu energie, napriek tomu, že sú časovo dlhšie aktívne. Dôvodom je možnosť použiť pri dlhšej fáze nižšiu teplotu s dosiahnutím rovnakých výsledkov.
- Zariadenia triedy A ročne spotrebujú o 20% menej energie než zariadenia triedy B. Takéto spotrebiče sú o trochu drahšie, ale sú energeticky úspornejšie, to znamená, že konečné náklady na elektrinu budú vďaka zníženej spotrebe oveľa nižšie.
- Ušetriť energiu je možné aj vďaka rôznym teplotným zónam v chladničke. Najteplejšia časť je horná polička, kde je vhodné odkladať uvarené zvyšky jedál. Do zásuvky na zeleninu vkladáme zeleninu a polička nad ňou je určená mäsitým pokrmom, pretože je to najchladnejšie miesto v chladničke. Ideálna teplota je potom 6-7 °C a v mrazničke stačí -18 °C. Nenastavujme si v chladničke teplotu príliš nízko. Teplota 4 °C nám napríklad zvýši spotrebu už o 20 %. Správnym využívaním teplotných zón v chladničke môžeme optimalizovať jej využitie, ale zároveň aj predchádzať vzniku odpadu z potravín. Viac informácií nájdete v časti Potravinový odpad.
- Pri hlučnosti vysávača je zásadný rozdiel v decibeloch na hlukovej stupnici. Znamená to, že kým hlučnosť 60 dB(A) môžeme prirovnať hlasitosti bežnej reči, 75 dB(A) je možné prirovnať už k veľmi frekventovanej ceste, čo tvorí veľký hlukový rozdiel.
Čo znamená plytvať?
- Je vhodné vždy zvážiť ako často elektroniku obmieňame. Pre výrobu elektroniky sa spotrebuje množstvo vzácnych kovov (napr. zlato, tantal alebo kobalt). Práve nadmerná spotreba je hlavnou príčinou navyšovania elektronického odpadu a negatívnych vplyvov spojených s ťažbou nerastných surovín. Najúčinnejším riešením je preto obmedziť vlastnú spotrebu.
- Dôležité je aj dodržiavanie odporúčaní výrobcov. Tí nám napríklad prezradia, že ak neodmrazujeme, námraza na výparníku chladničky ju teplotne izoluje a tým zvyšuje aj spotrebu energie.
- Práčky naplnené len na úroveň 40% svojej kapacity spotrebujú na jeden kilogram textilu o 42% až 95% viac energie. Podobne je na tom voda, pretože spotreba vody sa zvýši na kilogram textilu až o 90%. Ak použijeme klasický režim namiesto úsporného, množstvo vody, ktoré práčka minie je viac než dvojnásobné.
- Priemerný telefón by mal vydržať asi 4 – 5 rokov. V súčasnosti sa predpokladá, že ho vymieňame v priemere každých 18 – 24 mesiacov.
Viac informácií
- Článok o tom, čo s elektroodpadom z domácností:
https://www.odpady-portal.sk/Dokument/104949/elektroodpad-z-domacnosti-co-o-nom-viete.aspx
- Pomoc pri kúpe nových elektrospotrebičov a ako sa vyznať v štítkovaní:
https://europa.eu/youreurope/business/product/energy-labels/index_sk.htm
- Testy elektrospotrebičov:
- Rebríček výrobcov počítačov a mobilov, ktorý hodnotí chovanie firiem v zmysle udržateľnosti a šetrnosti k životnému prostrediu (pod názvom „Průvodce zelenější elektronikou):
- Servis a pomoc s opravou elektrozariadení vo vašom okolí nájdete napríklad na týchto stránkach:
https://oprava-spotrebicov.sk/ (Bratislava a okolie)
https://opravapracok.sk/ (oprava nie len práčok)
- Knižnice vecí, kde možno nájdete aj rôzne spotrebiče alebo elektrické náradie:
V Bratislave
https://www.goethe.de/ins/sk/sk/kul/sup/bdd.html
https://www.bystro.org/sk/kniznica-veci/
V Trenčíne
https://kniznicavecitrencin.myturn.com/library/