Kým v roku 2005 Slovensko vyprodukovalo približne 180 000 ton odpadov z obalov, v súčasnosti produkujeme v priemere viac ako trikrát toľko.
Tipy a triky
- Najskôr sa pozrime na to, či je nutné produkt zabaliť. Nie je pravdou, že ak je produkt balený vo viacerých materiáloch, je aj lepšie chránený. Často sa jedná iba o reklamu – pútavý obal, ktorý nás má priviesť k nákupu daného produktu.
- Pri obaloch rozlišujme, či ich môžeme použiť viackrát alebo je to jednorazová záležitosť. Z tohto dôvodu je dobré používať opätovne napríklad vlastnú tašku na nákup. Ľahké plátenné tašky je možné zložené nosiť v každej kabelke, či batohu.
- Nakupujme lokálne a bez zbytočných obalov. Vyhľadávajme miesta, na ktorých môžeme nakupovať s použitím vlastných nádob, tašiek a iných obalov, napríklad na trhoch, u malých miestnych výrobcov či v bezobalových obchodoch. Potraviny sú v tomto prípade často aj čerstvejšie.
- Rozmýšľajme environmentálne a ekonomicky: ak sa nám väčšie balenie produktu nepokazí, uprednostnime ho. Kupujme náhradné náplne a koncentráty. V prípade obalu uprednostnime recyklovaný materiál, alebo materiály, ktoré je možné roztriediť do kontajnerov na triedený odpad. Obalom z hliníka sa vyhýbajme pokiaľ možno úplne pre ich vysokú energetickú náročnosť pri výrobe. Ak sa u nás vyskytnú, zabezpečme ich odovzdanie na recykláciu.
- Pime vodu z vodovodu. Tá je kvalitná a šetrí životné prostredie. Minerálnu vodu a niektoré iné nápoje je možné kúpiť aj vo vratných opätovne použiteľných sklených obaloch, čím sa vyhneme PET fľašiam, ktoré je potrebné recyklovať. Na verejných priestranstvách pohľadajme alebo sa opýtajme na verejný zdroj pitnej vody (napr. artézsku studňu, prameň, pitnú fontánku) namiesto zakúpenia balenej vody. Niektoré pitné fontány Bratislavskej vodárenskej spoločnosti nájdeme na týchto miestach: https://www.bvsas.sk/kvalita-vody/pitne-fontany/ (v Bratislave a niekoľkých ďalších mestách).
- V supermarketoch uprednostňujme nákup nebalenej zeleniny a ovocia pred balenou. Kúpou slovenských výrobkov pred zahraničnými výrazne znížime ich uhlíkovú stopu a podporíme miestnu ekonomiku.
- Povedzme nie zbytočným veciam: označme si schránku nálepkou „Nevhadzujte reklamu“ a odmietnime reklamné letáky. Pri návšteve kaviarne alebo reštaurácie odmietnime jednorazovú slamku do nápoja, keksík, medík alebo cukor v malom obale. Vyhýbajme sa veciam na jedno použitie a reklamným darčekom. Nenechajme si v obchode s textilom zabaliť do novej tašky kupovaný kus oblečenia, ak to nie je nutné.
Vedeli ste, že…
-
Aj na Slovensku už máme mapu bezobalových obchodov? V nich môžeme nakupovať do vlastných obalov alebo rovno si kúpiť produkt bez obalu alebo s vratným obalom. Mapu nájdete tu: www.nulaodpadu.sk/mapa-bezobalovych-obchodov
-
Z celkového množstva vzniknutých odpadov z obalov sme na Slovensku v roku 2019 recykláciou zhodnotili 67,55 %.
-
Voda z vodovodu je asi 200 – 400x lacnejšia ako voda balená vo fľašiach.
Čo znamená plytvať?
- Celkové množstvo odpadov z obalov má narastajúci charakter. Miera materiálového zhodnocovania odpadu z obalov síce narástla zo 45,21 % v roku 2005 na 67,55 % v roku 2019, avšak celkové množstvo vytváraných odpadov z obalov v priemere stúpa (viď graf nižšie). Aj keď sa snažíme uplatňovať triedenie a recykláciu, zároveň odpad neúmerne rýchlo vytvárame.
- Často je to iba zvyk, čo nám bráni zmeniť spotrebiteľské správanie. Je preto dôležité si uvedomiť, aká vysoká táto cena je. Napríklad kávová kapsula s 8 g kávy vytvorí odpad vážiaci 5g, z toho tvorí väčšina odpadu hliník a jeho zlúčeniny. Recykluje sa iba veľmi málo takýchto obalov. Pritom automatický mlynček v kávovare ušetrí čas, peniaze a zároveň je pozostatkom odpad v podobe jednotného obalu.
- Priemerný Slovák ročne spotrebuje asi 100 kg papiera. Z toho sa veľká časť dostáva do zmesového odpadu, čo spôsobuje, že približne pätinu komunálneho odpadu tvorí papier. Pritom papier môžeme ľahko triediť a dávať do modrého kontajnera, alebo zbierať a odpredávať v rámci zberu druhotných surovín.
Vývoj vzniku odpadov z obalov (v tonách) v rokoch 2005-2019
Viac informácií
Leták MŽP SR k predchádzaniu vzniku odpadov: https://www.minzp.sk/files/odbor-odpadoveho-hospodarstva/predchadzanie-vzniku-odpadov.pdf
Pozrite si, čo navrhuje Ministerstvo životného prostredia SR v Programe predchádzania vzniku odpadu na roky 2019-2025, ktorého hlavným cieľom je posun od materiálového zhodnocovania k predchádzaniu vzniku odpadu (kapitola 6. Plasty a obaly, strana 24): https://www.minzp.sk/files/sekcia-enviromentalneho-hodnotenia-riadenia/odpady-a-obaly/registre-a-zoznamy/ppvo-sr-19-25.pdf
Právny rámec EÚ a iné informácie k obalom a odpadom z obalov: https://ec.europa.eu/environment/waste/packaging/index_en.htm
Množstvo tipov, ako predchádzať vzniku odpadu z obalov nájdete aj v zázname z konferencie Predchádzanie vzniku odpadov 2021, ktorý nájdete na Youtube kanáli Slovenskej agentúry životného prostredia https://www.youtube.com/watch?v=Pl_rNTaowRQ&t=5408s (pre lepšiu orientáciu nájdete program konferencie v prílohe na tejto podstránke SAŽP https://www.sazp.sk/projekty-eu/infoaktivity/kalendar-udalosti-hap1-odpady/konferencia-predchadzanie-vzniku-odpadov-2021.html)
Pre informácie o obaloch z bioplastov si pozrite tému Plasty v kategórii Domácnosť.
Zálohovanie
Všetko, čo potrebujete vedieť o systéme zálohovania plastových a kovových nápojových obalov, ako aj mapu odberných miest, nájdete tu: https://www.slovenskozalohuje.sk/
Informácie MŽP SR k zálohovaniu nápojových obalov:
https://www.minzp.sk/zalohovanie/ https://www.minzp.sk/zalohovanie/najcastejsie-otazky.html https://www.minzp.sk/zalohovanie/myty-zalohovani.html
Články k téme zálohovania z webu euractiv.sk :