Predchádzanie vzniku odpadu (PVO) je základom hierarchie odpadového hospodárstva. Určuje poradie, ktoré sa má uplatňovať pri nakladaní s odpadmi, a je ukotvené v našej legislatíve v zákone o odpadoch. Úroveň PVO je na prvom mieste, a až za ňou sú opätovné použitie, recyklácia a iné zhodnocovanie odpadov.

hierarchia

ČO JE PREDCHÁDZANIE VZNIKU ODPADU?

Predchádzanie vzniku odpadu sú opatrenia, ktoré sa prijmú predtým, ako sa látka, materiál alebo výrobok stanú odpadom, a ktoré znižujú:

a) množstvo odpadu aj prostredníctvom opätovného použitia výrobkov alebo predĺženia životnosti výrobkov,

b) nepriaznivé vplyvy vzniknutého odpadu na životné prostredie a zdravie ľudí alebo

c) obsah nebezpečných látok v materiáloch a vo výrobkoch.


5x PREČO PVO?

odpad
  1. Nadmerná spotreba a konzumný spôsob života sa nás týka čoraz viac, a s tým súvisí aj neúmerná produkcia odpadov. V roku 2005 vzniklo na Slovensku v priemere 289 kg komunálneho odpadu na jedného obyvateľa. Tento ukazovateľ neustále narastá a v roku 2021 dosiahol hodnotu 496 kg komunálneho odpadu na obyvateľa. Pozrite si infografiku k tvorbe odpadu

  2. Vytváraním stále väčšieho množstva odpadu stúpa tlak ako na ekosystémy, tak na infraštruktúru odpadového hospodárstva. Podľa Ministerstva životného prostredia SR vzniklo na Slovensku v roku 2021 viac ako 2,7 mil. ton komunálneho odpadu. Z toho však prešlo recykláciou necelých 49% a takmer 41% komunálneho odpadu stále končí na skládkach.

  3. Znižovanie vzniku/množstva odpadu a uzatváranie kolobehov v obehovom hospodárstve znižuje potrebu využívania primárnych surovín a prispieva k uplatňovaniu princípov udržateľnosti.

  4. Okrem šetrenia primárnych surovín je pri minimalizácii vzniku odpadu nezanedbateľné aj šetrenie energie. Menej energie sa spotrebuje na recykláciu a iné spracovanie odpadov. Výroba spotrebného tovaru je proces, ktorý spotrebúva veľa energie, takže obmedzením množstva potrebných nových zdrojov a produktov možno ušetriť veľké množstvo energie.

  5. Predchádzaním vzniku odpadu v neposlednom rade znižujeme environmentálne vplyvy vyvolané odpadovým hospodárstvom, napr. tvorbu skleníkových plynov, tvorbu emisií, uvoľňovanie metánu zo skládok odpadov alebo oxidu uhličitého zo spaľovní a z prevádzky recyklačných zariadení.


AKO NA TO?

Príklady opatrení na úrovni štátu:

• Podpora výskumu a vývoja v oblasti dosahovania čistejších výrobkov a technológií a výrobkov a technológií, z ktorých je menej odpadu, a šírenie a používanie výsledkov takéhoto výskumu a vývoja

• Využívanie kampaní na zvyšovanie povedomia a poskytovanie informácií zameraných na širokú verejnosť alebo konkrétnu skupinu spotrebiteľov

• Podpora ekodizajnu (systematické začleňovanie environmentálnych aspektov do navrhovania výrobkov s cieľom zlepšiť environmentálnu výkonnosť výrobku počas jeho celého životného cyklu).

(Viac príkladov opatrení na úrovni štátu je možné nájsť v prílohe č. 4 k zákonu č. 79/2015 Z. z., ktorej znenie uvádzame v časti legislatíva.)


Príklady opatrení na úrovni samosprávy:

• Podpora vratných/opakovane použiteľných pohárov na spoločenských podujatiach v obci/meste

• Zriadenie priestoru na odovzdávanie funkčných vecí, ktorých sa chce majiteľ zbaviť (niečo ako Centrum opätovného využitia) a záujemcovia si ich môžu zobrať

• Podpora podujatí zameraných na darovanie/výmenu/predaj nepotrebných vecí

• Osveta obyvateľov

• Zabezpečenie vhodných podmienok pre minimalizáciu odpadov ukladaných na skládky (napr. vhodná infraštruktúra triedeného zberu odpadov)


Príklady opatrení na úrovni výrobného podniku:

• Používanie prateľných textílií na utieranie nečistôt v prevádzke namiesto jednorazových utierok

• Opatrenia podporujúce efektivitu využívania primárnych zdrojov vo výrobe

• Zabezpečenie využitia vedľajších produktov z výroby


Príklady opatrení na úrovni domácnosti/spotrebiteľa:

• Nakupovanie odolnejších a trvácnejších výrobkov

• Používanie vlastných trvácnych tašiek alebo obalov pri nákupoch

• Kompostovanie biologicky rozložiteľného materiálu/odpadu namiesto jeho vyhodenia do zmesového komunálneho odpadu alebo uloženia do kontajnera pre zber bioodpadu

• Zabezpečenie ďalšieho využitia vecí, ktoré už nepotrebujeme, formou predaja alebo darovania, nech ešte poslúžia iným ľuďom (internetový bazár, second-hand, centrá opätovného použitia, susedské burzy, charita, swap akcie, a pod.)

Viac sa dozviete v jednotlivých sekciách tohto portálu (DOMÁCNOSTI, FIRMY, SAMOSPRÁVY).


PROGRAM PREDCHÁDZANIA VZNIKU ODPADU SLOVENSKEJ REPUBLIKY

Záväznosť hierarchie odpadového hospodárstva a povinnosť vypracovať programy zamerané na znižovanie množstva odpadu bola v roku 2013 prevzatá aj do právnej úpravy odpadového hospodárstva v Slovenskej republike.

V tom istom roku vypracovalo Ministerstvo životného prostredia Slovenskej republiky (MŽP SR) prvý Program predchádzania vzniku odpadu (PPVO), ktorého zámerom bolo zmeniť princípy a smerovanie v odpadovom hospodárstve Slovenska.

Viac o PPVO sa dozviete v časti Štúdie a legislatíva.

Grafické znázornenie rozhrania medzi predchádzaním vzniku odpadu a nakladaním s odpadmi:

graf
Zdroj: PPVO SR na roky 2019 – 2025